Домашнє насильство є найважливішою гендерною проблемою України - експерти

Найважливішими проблемами гендерної політики в Україні є домашнє насильство, баланс співвідношення жінок та чоловіків в органах державної влади, розподіл професій на «чоловічі» та «жіночі», відсутність умов для побудови жінкою військової кар’єри.

Про це повідомив заступник директора Інституту соціальних технологій «Соціополіс» Сергій Літвінов під час презентації експертного дослідження «Гендерна проблематика та її актуальність в українському суспільстві», яке було здійснене на замовлення громадської організації Ліга захисту прав жінок «Гармонія Рівних».

За його словами, дослідження виявило, що причинами вказаних проблем є стереотипи, пов’язані з усталеними ролями чоловіків та жінок, гендерний поділ праці, дискримінація жінок в сфері політики та державного управління, гендерно мотивоване насильство.

«Основні причини дискримінації носять соціальний характер, це є проблемою не конкретних жінок чи певних їхніх груп, а жінок як таких. Для того, щоб згладити ці негативні наслідки експерти запропонували низку наступних ініціатив: ратифікацію міжнародних документів, зокрема, Стамбульської конвенції, повну імплементацію резолюції ООН №1325 «Жінки, мир, безпека», реформу виборчого законодавства та впровадження дієвих гендерних квот, скасування обмежень на доступ жінок до низки професій, ухвалення законопроектів щодо подолання сексизму в рекламі, ініціативи спрямовані на захист матерів та батьків-одинаків, ухвалення законопроекту №6109 про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків під час проходження військової служби», – повідомив Сергій Літвінов.

Народний депутат України Ірина Суслова наголосила, що українське суспільство недооцінює реальний рівень важливості гендерних питань.

«91% експертів, що прийняли участь в дослідженні, погодились з цим твердженням. Крім того, вони відзначили, що українське законодавство лише частково враховує гендерні аспекти. За десятибальною шкалою експерти оцінили гендерну збалансованість українського законодавства в 5,5 балів. Це надзвичайно низький рівень, якщо врахувати, що Україна вже давно долучилась до головних міжнародних зобов`язань. Також 76% експертів визнали, що теперішній рівень присутності жінок в органах державної влади України та в українській політиці явно недостатній», – відзначила Ірина Суслова.

Голова Ліги захисту прав жінок «Гармонія Рівних» Олександра Веденьєва проінформувала, що експертне опитування допомогло сформувати пріоритети роботи громадської організації.

«Серед них боротьба з множинною дискримінацією жінок, протидія домашньому насильству, захист жінок, які зазнають дискримінації внаслідок бойових дій на Сході України, забезпечення гендерної рівності у Збройних силах, реалізація принципів рівних можливостей в економічних відносинах, баланс чоловіків та жінок в суспільно-політичному житті, боротьба з проявами сексизму, мізогінії та ейджизму», – повідомила Олександра Веденьєва.

Експертне дослідження «Гендерна проблематика та її актуальність в українському суспільстві» проведене 7 червня-21 липня 2017 р. Інститутом соціальних технологій «Соціополіс» на замовлення громадської організації Ліга захисту прав жінок «Гармонія Рівних» . Обсяг вибірки експертного опитування - 25 експертів.