Головна стратегічна мета у трудовій сфері – наблизити умови праці до європейських стандартів

Ірина Суслова: Наступний крок після скасування списку заборонених для жінок професій – створення безпечних умов праці для всіх

Скасування наказу МОЗ №256 щодо списку заборонених для жінок професій – це лише початок непростого, але безальтернативного шляху України до Європи. Наступними кроками держави має бути переатестація робочих місць, які відкриваються для жінок, імплементація до національного законодавства низки директив Ради ЄС, що стосуються охорони праці, а також посилення відповідальності за недотримання трудових стандартів – аж до закриття підприємств-порушників.

Про це повідомила народний депутат України Ірина Суслова під час прес-конференції «Скасування списку заборонених для жінок професій: що далі?».

«Ми отримали важливу перемогу над постсовком в класичному його вигляді й зробили крок до сучасного суспільства рівних прав та можливостей. Проте, невеличкий «уламок» наказу №256 досі ще діє. Це глава 3 розділу I, яка стосується гірничих робіт. Жінкам й досі заборонено працювати у цій сфері. Справа в тому, що Україна не денонсувала Конвенцію №45 Міжнародної організації праці «Про використання праці жінок на підземних роботах у шахтах будь-якого роду». Тобто допуск жінок до гірничих робіт поки що протирічить нашим міжнародним зобов’язанням. Проте, у світі вже намітилась тенденція до поступової денонсації цієї конвенції. Зокрема, це зробили Австралія, Великобританія, Ірландія, Нова Зеландія та Швеція. Є надія, що Україна теж візьме з них приклад», - заявила Ірина Суслова.

За її словами,  після скасування наказу №256 одним з першим кроків має бути переатестація робочих місць, які відкриваються для жінок. Це допоможе усунути порушення допущені роботодавцем, визначити право на пенсію за віком на пільгових умовах, право на надання інших пільг і компенсацій працівнику, створити умови для оздоровлення людини.

«Головною стратегічною метою залишається наближення до європейських стандартів охорони праці. Країни Євросоюзу дотримуються принципу створення безпечних умов праці для всіх – для чоловіків і для жінок. В ЄС проводять жорсткий курс на посилення відповідальності за недотримання трудових стандартів – аж до закриття компанії. При цьому особливі умови праці створюються лише для вагітних працівниць, породіль та годувальниць. Директиви Ради ЄС, що стосуються охорони праці, є готовими рецептами позитивних змін в цій галузі. Варто їх імплементувати до національного законодавства й саме це передбачає План заходів Україна-ЄС. Якщо хочемо стати частиною Європи не на словах, а на ділі, від дискримінаційних заборон треба  переходити до створення оптимальних умов праці для усіх громадян. Це дозволить нам стати сучасною країною», - наголосила народний депутат України Ірина Суслова.