Ірина Суслова: Держава або буде виплачувати пенсії на Донбасі, або визнає власну недієздатність

Навіть не контролюючи певну територію, Уряд зобов’язаний виплачувати пенсії її мешканцям, оскільки це випливає з українського законодавства та міжнародних зобов’язань держави. Відмова від виплати пенсій громадянам України, які проживають на непідконтрольній частині Донбасу, дорівнює констатації недієздатності держави та відмови від визнаних принципів гарантування права особи на її власність.

Про це повідомила радниця голови парламентського Комітету з питань прав людини, народна депутатка 8-го скликання Ірина Суслова.

«Право на пенсійне забезпечення це право майнового характеру, одна з форм права власності. Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод гарантує право мирно володіти своїм майном, включаючи пенсію. Треба розуміти, що накопичені мільярдні борги нікуди не зникнуть й навіть після смерті пенсіонера держава змушена буде виплатити борг його спадкоємцю», - наголосила Ірина Суслова.

За її словами, діюча практика невиплати пенсій протирічить нормам Конвенції про захист прав людини та Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

«4 вересня 2018 року Велика Палата Верховного Суду винесла рішення про те, що цей закон має вищу юридичну силу, аніж постанови Кабміну, які припинили виплату пенсій. Пізніше суд підвердив, що вимоги щодо перевірки фактичного місця проживання ВПО не відповідають законодавству України. Суд встановив, що вони призводять до дискримінації ВПО порівняно з іншими українськими пенсіонерами», - відзначила Ірина Суслова.

Радниця голови Комітету акцентувала увагу на тому, що ототожнення людей, які живуть на непідконтрольних територіях, з терористами це примітивний недалекоглядний й злочинний підхід.

«Там багато різних людей і з деякими з них я спілкувалась особисто під час виїзних засідань Комітету питань з прав людини і попереднього скликання і вже діючого. У кожної людини своя історія. Узагальнивши, отримаємо три основні причини, які утримують людей на непідконтрольних територіях.
По-перше, це люди, які фізично не можуть виїхати через стан здоров’я та вік. По-друге, люди, у яких там рідні та близькі, за якими треба доглядати. По-третє, люди, які не мають матеріальних можливостей, щоб почати життя з нуля на новій території. Звинувачувати когось можна було б, якби держава дала переселенцям хоча б мінімум – житло та роботу. Але цього не зробили!», - заявила Ірина Суслова.

 

На її думку, сьогодні в України є лише два варіанти подальших дій в пенсійному питанні.

 

«Перший – виконувати норми міжнародного права та національного законодавства й відновити виплату пенсій мешканцям тимчасово непідконтрольних територій. Другий – офіційно заявити, що ми не будемо виконувати власні зобов’язання, розписавшись у безсилості держави й небажанні жити за нормами цивілізованого світу», - заявила Ірина Суслова.