Ірина Суслова: Нова виборча система, попри гендерну квоту, зменшить кількість жінок в парламенті

Діючий Виборчий кодекс, де прописана 40% гендерна квота, не дозволить збільшити кількість жінок в парламенті, а, навпаки, призведе до їх програшу конкурентам-чоловікам через економічну нерівність.

Про це повідомила радниця голови парламентського Комітету з прав людини, народна депутатка 8-го скликання Ірина Суслова.

«Гібридну виборчу систему, яка там прописана, можна назвати змішаною мажоритарно-пропорційною з ухилом в бік мажоритарної. Певна кількість кандидатів пройде до Верховної Ради автоматично з партійних списків. Решта будуть обиратися відкритими регіональними списками, що мають багато спільного з мажоритаркою. В першій категорії прохідних кандидатів жінки матимуть свою частку, але в другій їхня присутність буде мінімальною», - переконана Ірина Суслова.

За її словами, при змішаній системі Верховна Рада мала б не менше 85-ти депутаток, а за нових правил гри до парламенту гарантовано пройдуть лише 40 жінок.

«Перемога решти залежатиме від їхніх можливостей подолати ресурсних конкурентів-чоловіків. Українки програватимуть чоловікам конкуренцію, адже не зможуть підвищити свою впізнаваність та проінформувати виборця про власну позицію. В умовах, коли жінка в середньому по країні отримує зарплату на 20% нижчу за чоловіка, про економічну рівність, а отже й про рівні можливості в політичних процесах, не може бути й мови», - заявила Ірина Суслова.

Вона підкреслила, що змінити ситуацію можуть обмеження на витрати під час передвиборчої кампанії.

«Якби під час передвиборчої кампанії кандидати (незалежно від статі) витрачали лише певну суму встановлену законом з виборчого фонду, була б чітка система моніторингу й контролю витрат, тоді ми б мали конкуренцію ідей, підходів, програм чи політичних технологій, а не конкуренцію гаманців, як це є зараз. За таких умов квотування дійсно зайве, перемагав би сильніший – не важливо чоловік чи жінка, адже умови були б рівними», - наголосила народна депутатка 8-го скликання.