Ірина Суслова: Парламент ухвалив закон, що захистить права десятків тисяч осіб без громадянства

Ухвалення Верховною Радою законопроекту 2335 про права апатридів створює умови захисту елементарних прав людини десяткам тисячам осіб без громадянства та дає їм можливості вирватися з пастки бідності.

Про це повідомила народна депутатка 8-го скликання, радниця голови Комітету з питань прав людини Ірина Суслова.

«Ще у вересні 2018 року за допомогою представництва Верховного комісара ООН у справах біженців був розроблений законопроект, що покликаний розв’язати проблему апатридів в Україні. Її суть полягає в тому, що не існує процедури надання юридичного статусу апатрида. Відповідно, люди не можуть отримати посвідку й стають цілком безправними. Вони не мають можливості віддати дітей до школи, отримати медичне лікування, соціальні пільги, влаштуватись на достойно оплачувану роботу, захистити свої інтереси в суді. Трапляються випадки, що апатриди просто помирали, бо як особи з невизначеним статусом не мали змоги потрапити до лікарні. На жаль, у восьмому парламентському скликанні законопроект ухвалити не вдалося. Але в діючій Верховній Раді він був перереєстрований та ухвалений в першому та другому читанні», - заявила Ірина Суслова.

За її словами, ухвалений закон містить низку принципово важливих норм, що урегульовують існуючі правові колізії.

«Створюється процедура визнання людини особою без громадянства, незважаючи на законність чи незаконність її перебування на території України. Особи, які мають на це підстави, отримають посвідку на тимчасове проживання та посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон. За умови проживання на території України у цьому статусі понад 2 роки – отримають дозвіл на імміграцію та посвідку на постійне проживання. Державою надається безоплатна вторинна правова допомога під час набуття нового статусу. Вони звільняються від сплати судового збору у випадках оскарження рішень Державної міграційної служби про відмову у визнанні особою без громадянства. Спроститься процедура прийняття на роботу апатридів, їм гарантуються права на працю та гідний рівень життя», - наголосила Іринам Суслова.

Вона підкреслила, що ухвалення законопроекту 2335 поверне тисячам людей надію на майбутнє, захистить їхню гідність, гарантує дотримання прав людини.

«Долаючи безгромадянство, ми долаємо злидні, безправ’я, приниження й будуємо сучасну цивілізовану країну, де поважають усіх людей. Офіційний статус  допоможе апатридам подолати бюрократичні перепони та нормалізувати власне життя», - переконана народна депутатка 8-го скликання.