Ірина Суслова: Спрямовуємо подання до Конституційного суду на захист трудових прав працівників театрів

Міжфракційне об’єднання «Правозахисна коаліція» спільно з ГО «Український інститут з прав людини» спрямовує подання до Конституційного суду для захисту працівників театрів від свавілля в трудових відносинах.

Про це повідомила народний депутат України Ірина Суслова.

«В 2016 році парламент вніс зміни до законів «Про театри та театральну справу» та «Про культуру». Згідно з ними працівники й керівники комунальних і державних театрів тепер працюватимуть не за трудовими договорами, а за короткостроковими контрактами (1-3 роки для працівника, до 5 років для керівника). Причому, не прописано, якими є критерії продовження або не продовження контракту. Також не визначені умови кадрового відбору художнього та артистичного персоналу театрів», - наголосила вона.

За словами Ірини Суслової, все це може призвести до свавільного непродовження контрактів без пояснення причин, а також до проведення псевдоконкурсів, в результаті яких перемагатимуть «потрібні» люди, а талановитим відмовлятимуть. 

«Закладені в законах «Про театри та театральну справу» й «Про культуру» норми суперечать не лише Конституції України (частина перша статті 8, частин першої та другої статті 43), але й Європейській соціальній хартії, Директиві Ради 1999/70/ЄС від 1999 року, рекомендаціям Міжнародної організації праці. В європейських країнах (Литва, Німеччина) є низка прецедентів, коли конституційні суди визначали, що за відсутності виключних обставин працівників слід переводити зі строкових контрактів на безстрокові трудові договори»,  - повідомила Ірина Суслова.

Вона відзначила, що конституційне подання міжфракційного об’єднання «Правозахисна коаліція» та ГО «Український інститут з прав людини» підкріплене науково-експертними висновками кращих вчених Національної академії правових наук, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

«В них одностайно вказано, що контрактна форма праці задумана як виняткова, а зараз безпідставно поширюється на нові сфери.  Наразі вже зібрано достатньо підписів для спрямування подання до Конституційного суду. Розраховуємо на його неупереджений розгляд та позитивне рішення», - заявила народний депутат України Ірина Суслова.