Ірина Суслова: Є значний прогрес у справі визволення українських моряків з тюрем Греції

Українці, які опинились в тюрмах Греції за звинуваченням в перевезенні нелегальних мігрантів, мають шанс повернутись до України. Сьогодні йде інтенсивний переговорний процес, щоб задіяти норми Протоколу №2 Конвенції Ради Європи про передачу засуджених осіб для визволення наших громадян. Також відбуваються погодження щодо укладання греко-української двосторонньої угоди про повернення та нагляд над умовно звільненими.

Про це повідомила народний депутат України Ірина Суслова за результатами свого візиту до Афін.

«В Греції сьогодні за уточненими підрахунками за гратами знаходяться 168 українця. Серед них - дві жінки. Їх звинувачують в організації нелегальних перевезень мігрантів з Туреччини на територію Грецької республіки. Строки ув’язнення по 50-70 років просто шокували. Наші моряки раптом усвідомили, що за роль простого виконавця – маленького гвинтика в великій транснаціональній афері - вони фактично отримали довічний термін», - заявила Ірина Суслова.

За її словами, наразі в справі визволення українських моряків з тюрем Греції намітився значний прогрес.

«Спільно з Мін’юстом та МЗС працюємо, щоб українці, які вже отримали остаточний вирок, повернулись до України у відповідності до Протоколу №2 Конвенції Ради Європи про передачу засуджених осіб.  Йдуть погодження щодо укладання греко-української двосторонньої угоди про повернення та нагляд над умовно звільненими. Це буде унікальний документ, бо з жодною іншою країною Греція подібних угод не підписувала. Наша наполегливість та виключно складна ситуація може спонукати Грецьку республіку піти нам назустріч. Суть угоди в тому, що умовно звільнений не повинен перебувати на території Греції, може повернутись в Україну й ходити відмічатися до грецького посольства чи консульства. Питання вивчення ув’язненими грецької мови, підвищення кваліфікації та працевлаштування, що може зменшити їхній термін, будуть вирішуватись швидше у разі наявності відповідного звернення до профільної установи», - підкреслила народний депутат України.

Ірина Суслова переконана, що потрібно не лише визволяти українців з ув’язнення, але й створити умови, щоб вони більше не поповнювали число в’язнів.

«На днях Національна поліція спрацювала відмінно й арештувала групу осіб, яка вербувала моряків. Тепер важливо розмотати цей клубок й пройти по ланцюжку від виконавців до лідерів мафії, яка наживається на нелегалах. Потрібне ефективне інформування громадян про ризики подібного «працевлаштування». Аж до того, щоб в кожному українському порту буквально на кожному стовпі висіла інформація такого змісту – підеш до неперевіреного роботодавця й завтра можеш отримати 70-річний термін в грецькій буцегарні», - повідомила Ірина Суслова.

Вона висловила переконання, що 2019 рік може стати переломним у справі звільнення затриманих українських моряків в Греції  та закликала усіх відповідальних українських посадовців докласти до цього якнайбільше зусиль.