Народні депутати закликають МОЗ скасувати дискримінаційні накази щодо списку заборонених для жінок професій

Міністерство охорони здоров’я повинно скасувати накази №256 та №241, які забороняють жінкам працювати в 450 професіях та спеціальностях. Існування подібних заборон є радянським архаїзмом, що порушує право жінок на свободу вибору.

Про це під час брифінгу в парламенті заявили народні депутати України Ірина Суслова, Тетяна Ричкова та Ольга Червакова.

«З радянського періоду ми успадкували практику поділу професій на чоловічі та жіночі, від якої в Європі вже давно відмовились. В 1993 році МОЗ видало два накази. Перший  №256 визначив перелік 450 професій, куди жінкам вхід заборонений. Так вони не можуть працювати машиністами в метро, водіями автобусів, трамваїв, тролейбусів (по факту ця норма порушується), водолазами, чи трактористами. Деяких пофесій, які вказані в тому списку, зараз взагалі не існує.  Другий наказ №241 визначає граничні норми підіймання і переміщення важких речей жінками. Вони становлять 7-10 кг, що автоматично закриває жінкам дорогу до багатьох професій», - повідомила Ірина Суслова.

Народний депутат Тетяна Ричкова наголосила, що світовий досвід участі жінок у військових керівних структурах розвінчує тезу про поділ професій на жіночі та чоловічі.

«У Фінляндії, Швеції, Німеччині, Нідерландах, Японії жінки чудово зарекомендували себе як військові керівники. Тобто для жінки є місце в армії й вона повинна мати можливість обирати військову кар’єру», - підкреслила Тетяна Ричкова.

Народний депутат Ольга Червакова звернула увагу на те, що згідно з діючими наказами МОЗ в таких спеціальностях як нічний випускаючий стрічки новин чи ведучий ранкових телевізійних програм теж не можуть працювати жінки.

«Проте, в цих професіях якраз більшість складають жінки. Чомусь в нас жінці можна працювати укладчицею асфальту, але заборонено бути вагоновожатою. Найкраще весь цей абсурд ілюструє так звана бюджетна ніч в кінці минулого року, коли жінки, які скадають 12% від усіх депутатів, голосували за державний бюджет й цим формально порушували розпорядження МОЗ. Тому закликаю Міністерство скасувати ці накази як радянський атавізм», - заявила Ольга Червакова.

Також учасниці брифінгу закликали усіх небайдужих долучатись до флешмобу «Жінка може все!» в соціальній мережі Фейсбук. Для цього на своїй сторінці слід розмістити коротку інформацію про жінку в «нежіночій» професії, яка найбільше вразила особисто вас, додати фото, яке проілюструє цю історію, поставити хештег #Жінкаможевсе, затегати в.о. Міністра охорони здоров’я Уляну Супрун й передати естафету 5-ти вашим друзям.