Парламентським партіям доплачуватимуть за гендерну рівність 10% від суми фінансування на кожну політсилу

У Верховній Раді України зареєстрований законопроект 5446, який змінює порядок державного фінансування політичних партій за дотримання так званих гендерних квот. Політичним силам, в чиїх парламентських фракціях кількість чоловіків чи жінок не буде перевищувати 2/3 від складу, платитимуть додатково 10% від щорічної суми держфінансування на партію, а не від загальної суми виділеної на всі політсили, як це є сьогодні.

Про це повідомила співавтор законопроекту народний депутат України, голова підкомітету з питань гендерної рівності і недискримінації парламентського комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Ірина Суслова.

За її словами, зміни в фінансуванні за дотримання гендерних квот потрібні, оскільки на практиці діюча система виділення коштів дає суттєві збої.

«Нещодавно мені довелося звертатися до Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) з вимогою виділити кошти партії «Самопоміч», яка на час обрання єдина виконала умову щодо гендерних квот (частка жінок серед депутатів склала 36%).  Це немалі гроші: 10% від щорічного обсягу держфінансування статутної діяльності політичних партій.  НАЗК зволікав з їх виплатою й лише після мого втручання вимоги закону були виконані», - наголосила Ірина Суслова.

Щоб уникнути подібних інцидентів в майбутньому та зменшити навантаження на державний бюджет законопроект 5446 пропонує преміювати партії за дотримання гендерних квот на рівні 10% від щорічної суми державного  фінансування певної політичної партії, а не від загальної суми на всі політсили. Таким чином, разом із заощадженням коштів держава й далі стимулюватиме політиків дотримуватись принципів гендерної рівності.

«Крім того, отримати додаткові кошти за гендерні квоти зможе лише та політсила, яка має необхідну кількість депутатів на момент ухвалення рішення про розподіл фінансування. Сьогодні ж діє норма про те, що рішення по додатковому фінансуванню приймається на підставі результатів виборів до парламенту й не залежить від подальших змін у складі фракції», - повідомила Ірина Суслова.

Нагадаємо, що за результатом звернення народного депутата Ірини Суслової НАЗК виділило 19,5 млн. грн. партії «Самопоміч» за дотримання гендерних квот.