В парламенті зареєстрований законопроект, який змінює порядок формування складу НАЗЯВО

У Верховній Раді зареєстрований законопроект 6393 "Про внесення змін до Закону України "Про вищу освіту" щодо Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти". Він суттєво змінює порядок формування НАЗЯВО, що гарантує незалежність Агентства та усуває можливості для блокування його роботи.

Про це повідомила один із співавторів законопроекту народний депутат України Ірина Суслова.

"Ситуація, в якій сьогодні опинилось НАЗЯВО є ганебною для України. Два роки Нацагентство не може розпочати повноцінну роботу, на його членів чиниться шалений тиск з боку бюрократичних структур і деяких чиновників, а всередині Агентства відбуваються відверті маніпуляції у формі незаконної зміни керівництва. НАЗЯВО загрузло у внутрішніх чварах і нездатне виконувати функції вищого незалежного арбітра у сфері вищої освіти", - переконана Ірина Суслова.

За її словами, законопроект 6393 дозволить перезавантажити роботу Агентства на новій основі, яка гарантує його незалежність.

"Головна новація законопроекту - це система обрання членів НАЗЯВО. Замість аморфних з'їздів педагогів, академіків та студентів, якими так легко й системно маніпулювали, пропонуємо обирати членів НАЗЯВО на експертній фаховій основі. Функції формування списку членів Нацагентства покладаються на Ідентифікаційний комітет з 10 осіб, який обиратимуть Верховна Рада, Кабінет Міністрів, українські та іноземні експертні інституції, що займаються забезпеченням якості вищої освіти та акредитацією. При цьому до складу Ідентифікаційного комітету заборонять призначати керівників й заступників НАН, галузевих академій, вишів, наукових установ. Це дозволить виключити тиск на членів НАЗЯВО з боку Міністерства освіти й перетворення Агентства на маріонетку МОНу", - наголосила Ірина Суслова.

Народний депутат повідомила, що за задумом авторів законопроекту Ідентифікаційний комітет на відкритих засіданнях розглядатиме кандидатів в члени НАЗЯВО, проводитиме співбесіди й на основі професійного досвіду визначатиме найкращих.

"При цьому аби гарантувати самостійність й неупередженість Агентства до нього не допускатимуть люстрованих осіб та керівників, заступників наукових установ й вищих навчальних закладів. Коли весь склад НАЗЯВО буде обраний воно зможе призначити голову, заступників та керівника секретаріату. Законопроект 6393 вже не передбачає затвердження їх з боку Кабміну. Рішення НАЗЯВО відразу вступатимуть в силу. Тобто це виключить фактор боротьби за вплив на Агентство з боку деяких вищих посадовців. А Нацагенство із забезпечення якості вищої освіти відразу зможе приступити до виконання своїх повноважень й ми не матимемо ситуації, коли воно ніби формально існує, але насправді є абсолютно недієздатним", - заявила Ірина Суслова.

Вона закликала колег незалежно від політичної приналежності підтримати законопроект 6393.

"Мусимо довести до логічного завершення реформу, яку розпочали кілька років тому. Її результатом повинна стати концентрація контрольних та акредитаційних повноважень в руках незалежного модератора якості вищої освіти, який не пов'язаний з жодною бюрократичною структурою та з жодною політичною силою. Саме така установа зможе підвищити якість навчання у наших вишах, позитивно вплинути на зміст наукових робіт, зменшити кількість плагіату й в результаті створити в Україні потужний прошарок наукової еліти, яка буде двигуном розвитку держави", - наголосила Ірина Суслова.