Жертви воєнних злочинів вимагають від народних депутатів ухвалення законопроекту 9438

4 червня під стінами Верховної Ради відбулась акція на підтримку ухвалення законопроекту 9438, який дає можливість покарати воєнних злочинців та осіб, які вчинили злочини проти людяності. 
В акції взяли участь жертви воєнних злочинів: дружина закатованого депутата міськради Горлівки Володимира Рибака Олена Рибак, журналістка з Луганська Марія Варфоломеева, яка більше року провела в полоні та Євген Шляхтін колишній головний спеціаліст із внутрішньої політики та інформації Стахановської міськради.
Під гаслами «Їхні злочини мають бути покараними», «Ніякої амністії кремлівським злочинцям», «Депутате, прийди на засідання 6 червня, проголосуй за закон 9438!» вони вимагали від народних обранців ухвалення законопроекту. 
Також учасники акції продемонстрували депутатам атрибути воєнних злочинів – закривавлений одяг, кайданки та ланцюги. 
За словами керівниці Центру громадянських свобод Олександри Романцової, законопроект 9438 покликаний гармонізувати Кримінальний кодекс України і міжнародне гуманітарне право. 
«Він дасть можливість усім жертвам воєнних злочинів, які за 6 років не могли бути представленими в судах з правильними категоріями, почути нарешті справедливі назви того, що з ними відбулося», - заявила вона. 
«Мені здається жоден народний депутат не може залишитись осторонь, не може не підтримати даний текст законопроекту після спілкування хоча б з однією жертвою воєнних злочинів, або прочитає хоча б одне свідчення про ці злочини», - наголосила народна депутатка Ірина Суслова.  
Вона повідомила, що в українському законодавстві досі немає визначення воєнного злочину, злочину проти людяності, геноциду. 
«А між тим все це відбувається на непідконтрольній Україні території Донбасу. Й правоохоронні органи досі не можуть дати цьому правову оцінку. Голова Верховної Ради вже вдруге вносить законопроект 9438 до порядку денного, його будуть розглядати першим 6 червня. Ми просимо ЗМІ звернути на це увагу й донести прізвища тих нардепів, хто в цей день не прийде на своє робоче місце. Це буде їхня відповідальність за те, що особи, які вчинили тяжкі злочини, залишаться непокараними», - підкреслила Ірина Суслова. 
Законопроект 9438 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення гармонізації кримінального законодавства з положеннями міжнародного права» передбачає, що особи, які вчинили  злочини проти людяності, воєнні злочини, злочин агресії та геноцид, не можуть бути звільнені від кримінальної відповідальності. Відлік терміну давності щодо особливо тяжких злочинів на Сході України буде починатися лише з моменту затримання особи або офіційної деокупації території. Щодо низки злочинів (проти основ нацбезпеки, катування, основ міжнародного права) термін давності взагалі не буде застосовуватися.
Окрім того, що в законі прописуються особливості кримінальної відповідальності за злочини проти основ міжнародного права: за агресію, злочини проти людяності, воєнні злочини, геноцид - також надається чітке визначення поняттю «катування» та «екоцид». Встановлюються чіткі карні санкції за ці злочини.